Biblioteka - aktualności

„Noc Bibliotek 2019” w Książnicy Podlaskiej

 

W dniu 5 października 2019 r. Książnica Podlaska już po raz piąty zaprasza na „Noc Bibliotek”. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Znajdźmy wspólny język”. Celem imprezy jest promocja czytelnictwa oraz zachęcanie do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, W głównym budynku Książnicy oraz w filiach biblioteki na miłośników książek będą czekały różne atrakcje: m. in. warsztaty, wystawy książek, gry edukacyjne, gry rodzinne, zajęcia plastyczne. Szczególna oferta skierowana jest do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem. W budynku głównym w godz. 18.30 - 20.00 odbędą się warsztaty kreatywnego pisania „Bądź twórcą - od zaraz!” z pisarką Miłką Malzahn.

Więcej informacji o Nocy Bibliotek znajdziesz tutaj.

 

Uwaga uczniowie - konkurs!

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Czytanie jest the best!”, skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego.

 Regulamin konkursu.

 

Maraton Pisania Listów 2018                         

W dniach 29.11 - 7.12.2018 r. uczniowie X LO po raz kolejny wzięli udział w Maratonie Pisania Listów,  największej ogólnoświatowej akcji Amnesty International na rzecz obrony praw człowieka. Celem kampanii było odręczne napisanie jak największej liczby listów w sprawie kobiet, których prawa zostały złamane. Nasi uczniowie napisali listy w obronie Geraldine Chacon z Wenezueli, prześladowanej w swoim kraju za wspieranie młodych ludzi, Ateny Daemi z Iranu, występującej przeciwko karze śmierci oraz Gulzar Duszenowej z Kirgistanu, walczącej o prawa osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że  nasze listy przyczynią się do poprawy ich trudnej sytuacji.  

Ewa Charkiewicz

 

 

100 rocznica odzyskania niepodległości
Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece szkolnej przygotowano okolicznościową wystawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Ewa Charkiewicz
 


 

Akcja „Czytaj PL 2018”

Biblioteka szkolna X LO zaprasza do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL, dzięki której można za darmo mieć dostęp do 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków, wydanych w ostatnich latach. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę. Akcja trwa od 5 do 30 listopada 2018 r. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

 

Spotkanie autorskie z Anną Kamińską

W ramach realizacji projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami” w dniu 19 października 2018 r. uczennice X LO wzięły udział w spotkaniu z dziennikarką i pisarką Anną Kamińską.  Jest ona autorką dwóch biografii: Wandy Rutkiewicz „Wanda” i Simony Kossak „Simona” oraz książki „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”.W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.

 

Spotkanie z pisarką Barbarą Mikulską

W dniu 9 października 2018 r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z Barbarą Mikulską, autorką opowiadań i powieści fantasy. Pisarka opowiedziała zebranym o inspiracjach niezbędnych do tworzenia, o warsztacie pisarskim, o swoich zainteresowaniach czytelniczych. Zaprosiła też młodzież do wzięcia udziału w konkursie na napisanie opowiadania fantasy.

Spotkanie odbyło się w CEN w Białymstoku w ramach projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami”. Ewa Charkiewicz

 

 

„Tydzień Zakazanych Książek”

Z okazji „Tygodnia Zakazanych Książek” w dniach 24 - 28 września 2018 r. w szkolnej bibliotece przygotowano wystawę książek, które przyczyniły się w przeszłości do wywołania obyczajowych, społecznych czy politycznych skandali.

„Tydzień Zakazanych Książek” wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa i cenzury. Celem akcji jest popularyzowanie literatury pięknej i czytelnictwa. Wszystkie zaprezentowane na wystawie książki są do wypożyczenia w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Ewa Charkiewicz

 

Podlaskie spotkania z pisarzami

Zapraszam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnej edycji projektu „Podlaskie spotkania z pisarzami”, zorganizowanego m.in. przez Bibliotekę Pedagogiczną w Białymstoku. W jego ramach zostaną zorganizowane dwa konkursy o zasięgu wojewódzkim: czytelniczy i plastyczny pt. „Czy znasz twórczość ...?”. Uczniowie gimnazjum  powinni wykazać się znajomością twórczości Barbary Mikulskiej, a liceum - Anny Kamińskiej. Ponadto w październiku odbędą się spotkania młodzieży z obiema autorkami.

Szczegółowe informacje u p. Ewy Charkiewicz w bibliotece.

Regulamin konkursu „Czy znasz twórczość ...?” znajdziesz tutaj

 

Zaproszenie na Noc Bibliotek w Książnicy Podlaskiej

W dniu 9 czerwca 2018 r. Książnica Podlaska w Białymstoku zaprasza  na Noc Bibliotek, przebiegającą pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. W ramach akcji przygotowano szereg atrakcji, m. in.: wernisaż wystawy prac rysownika Tomasza Brańskiego, kiermasz książek za 1 zł, warsztaty dla najmłodszych czytelników, Wielki Test Pieśni Patriotycznych, wieczór poetycko - satyryczny inspirowany programem „Walka Postu z Karnawałem” Jacka Kaczmarskiego.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 85-65-13-298.
Więcej informacji na Facebooku.

Ewa Charkiewicz

 

Zaproszenie na wernisaż wystawy

Książnica Podlaska wraz z białostockim Oddziałem IPN zapraszają  w czwartek 26 kwietnia  2018 r. na otwarcie wystawy „Florian Czarnyszewicz - żołnierz, robotnik, pisarz, patriota polski”.  Przygotowano ją  z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej informacji na Facebooku.

Ewa Charkiewicz

 

Wystawa „Nasze najstarsze zbiory”

Z okazji Dnia Otwartego X LO w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę „Nasze najstarsze zbiory”. Znalazły się na niej najcenniejsze, najstarsze książki z naszego księgozbioru. Jest wśród nich m. in. wydany w 1886 r. „Potop” Henryka Sienkiewicza oraz pochodzący z 1887 r. „Pan Wołodyjowski”. Zapraszamy wszystkich czytelników do obejrzenia wystawy!

Ewa Charkiewicz

 

Zaproszenie do konkursu plastycznego „Czytanie jest the best!”

Wszystkich fanów książek i czytania zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Czytanie jest the best!”. Jego celem jest stworzenie plakatu (w dowolnej technice i formacie A3) promującego czytanie i Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku lub Festiwal literacki ,,Na pograniczu kultur”. Prace konkursowe należy dostarczyć do szkolnej biblioteki do 4 kwietnia 2018 r.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Informacji udzielają także nauczyciele bibliotekarze.

Ewa Charkiewicz

 

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 6 marca 2018 r. zorganizowano szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej.

Jury w składzie: I. Bajsicka, E. Charkiewicz, V. Jankowska przyznało:

1.miejsce - Katarzynie Sepeluk z kl. 3 e PG nr 7

2.miejsce  - Wiktorii Czaczkowskiej z kl. 3 b PG nr 7

3.miejsce - Amelii Fiłonowicz z kl. 2 c PG nr 7

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

 

Ewa Charkiewicz

 Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

 W dniu 6 lutego 2018 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Celem akcji jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, propagowanie problematyki bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Na swojej stronie internetowej http://www.saferinternet.pl organizator wydarzenia w Polsce - Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) - udostępnił rodzicom, nauczycielom
i uczniom następujące materiały edukacyjne:

 

Poradniki i broszury
http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury.html

 

Materiały multimedialne
http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html

 

Kursy e-learningowe

http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/kursy-e-learning.html

 

Scenariusze zajęć

http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/scenariusze-zajec.html

 

 

Ewa Charkiewicz

 

Zaproszenie na Festiwal Literacki „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”

 

 

Książnica Podlaska zaprasza wszystkich fanów książek i czytania na drugą edycję  Festiwalu Literackiego „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”, który odbędzie się w dniach 9 - 10 lutego 2018 r. W ramach festiwalu odbędą się spotkania z autorami książek (m.in. z Szymonem Hołownią, Ignacym Karpowiczem, Anną Kamińską), warsztaty, wystawy, sejmik poetycki. Celem imprezy jest także propagowanie lokalnej literatury i podlaskich wydawnictw.

Więcej informacji https://www.facebook.com/events/337682653398107/

Ewa Charkiewicz

 

Warsztaty quillingu

 

Jeżeli chcesz nauczyć się własnoręcznie robić niezwykłe ozdoby z papieru przyjdź do szkolnej biblioteki na warsztaty. Odbędą się one w dniu 8 stycznia 2018 r. (poniedziałek)
w godz. 9 - 12.

Ewa Charkiewicz

 

Maraton pisania listów za nami

 

W dniach 1 - 8 grudnia 2017 r. uczniowie X LO wzięli udział w 17. Maratonie Pisania Listów,  największej ogólnoświatowej akcji na rzecz obrony praw człowieka. Organizator tego przedsięwzięcia to Amnesty International - międzynarodowa organizacja pozarządowa. Celem kampanii było odręczne napisanie jak największej liczby listów w sprawie osób, których prawa zostały złamane. Największe zainteresowanie i współczucie wywołała sytuacja dwóch osób: Tadżadine Mahamata Babouri z Czadu, któremu grozi kara dożywotniego więzienia za publikację posta na Facebooku oraz Ni Yulan z Chin, od 20 lat skazanej na bezdomność za obronę praw lokatorów. Mamy nadzieję, że  nasze listy przyczynią się do poprawy ich trudnej sytuacji.  

Ewa Charkiewicz

 

 

Czytaj PL 2017

2 listopada 2017 r. ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL, dzięki której można za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków, wydanych w ostatnich latach. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece lub na stronie http://akcja.czytajpl.pl/) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę. Akcja potrwa do 30 listopada. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

Ewa Charkiewicz

 

 

Białostockie Śledzie Książkowe zapraszają

 

 

W dniu 27 października 2017 r. Białystok włączył się do ogólnoświatowej akcji bookcrossingowej, której celem jest propagowanie czytelnictwa. W centrum miasta ustawiono dwa regały w kształcie śledzia, gdzie na fanów czytania czeka 430 książek.

 

Więcej informacji: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/bialostockie-sledzie-ksiazkowe-wystartowaly.html

 

Ewa Charkiewicz

 

 

 

Akcja „Uwolnij książkę”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, obchodzonego corocznie w październiku, w naszej bibliotece rusza akcja Uwolnij książkę.  Będzie ona trwała przez cały rok szkolny.  Bookcrossing, czyli „krążąca książka” lub „książka w podróży”,  to jedna z nowoczesnych form popularyzowania czytelnictwa.

 

Akcja jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami
z innymi. Zapraszamy! Przyłącz się do akcji i czytaj!

 

Ewa Charkiewicz

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Joanną Bator

W dniu 10 października 2017 r. o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej, przy ul. Marii Skłodowskiej - Curie 14 A, odbędzie się spotkanie z Joanną Bator - pisarką, felietonistką, publicystką, autorką m. in. nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike bestsellerowej książki „Ciemno, prawie noc”. Wstęp wolny.

Wystawa Pisma Świętego „Od pergaminu do E-Biblii”

Książnica Podlaska oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego zapraszają w dniach 5 - 13 października (pon.-pt. w godz. 9-20, sob. 9-15) na wystawę  Pisma Świętego „Od pergaminu do E-Biblii”.

Zwiedzający będą mieli okazję do zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowych zwojów, kilkusetletnich egzemplarzy wydanych drukiem, unikatowego egzemplarza Biblii w 66 językach, po najnowsze wydania cyfrowe. Można będzie także zapoznać się z historią kanonu ksiąg świętych judaizmu i chrześcijaństwa, zrozumieć niezwykłą wartość Biblii jako dzieła literatury starożytnej oraz wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydania Pisma Świętego przepisanego ręcznie.  

Źródło:https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska/photos/a.129934230412598.26099.125832254156129/1650951404977532/?type=3&theater

 

8. Festiwal Literacki Zebrane / Białystok

 Zdjęcie użytkownika Zebrane Festiwal Literacki.

Już po raz ósmy Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów zaprasza wszystkich miłośników literatury na Festiwal Literacki Zebrane. Festiwal potrwa aż siedem dni! Odbędzie się 12 spotkań z pisarzami oraz ekspertami. Kolejny raz na Zebranych pojawi się autor zagraniczny. Nie zabraknie też dobrej muzyki. W tym roku przygotowano dwa koncerty. Jak zwykle wydarzeniu towarzyszyć będą nowości, premiery, gorące dyskusje. Tradycyjnie zjawi się festiwalowa księgarnia. Na wszystkie spotkania wstęp wolny!

8. Festiwal Literacki Zebrane
1 - 7 października 2017, Białystok
Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6

Źródło: Facebook

 

 

Konkurs „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka?”

 

Biblioteka szkolna X LO zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka?” zorganizowanego w ramach projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami” przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku.

Szczegółowych informacji udziela p. Ewa Charkiewicz - nauczyciel bibliotekarz.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

 

 

Akcja  „Czytamy wszędzie”

 

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytamy wszędzie”, prowadzonej przez Fundację Nowoczesna Polska. Jej celem jest zachęcenie do czytania książek, nie tylko w formie tradycyjnej, ale także w formatach na urządzenia mobilne: MOBI, ePUB, PDF.  Na stronie czytamywszedzie.pl znajdują się linki do bezpłatnych kolekcji bibliotek cyfrowych i serwisów z wolnymi treściami, które udostępniają e-booki i audiobooki. 

 

 

„Tydzień Zakazanych Książek” w bibliotece X LO

 

W dniach 30 września - 6 października 2012 r. już po raz 30. na całym świecie obchodzony był „Tydzień Zakazanych Książek”. Hasło tegorocznego przedsięwzięcia brzmiało „30 lat uwalniania literatury”. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa i cenzury. Jej celem jest popularyzowanie literatury pięknej i czytelnictwa. Biblioteka X LO włączyła się w obchody „Tygodnia Zakazanych Książek”, przygotowując wystawę tematyczną. Zgromadzono na niej książki, które przyczyniły się w przeszłości do wywołania obyczajowych, społecznych czy politycznych skandali. Wszystkie zaprezentowane na wystawie woluminy pochodzą ze szkolnych zbiorów. Zapraszamy do biblioteki - „zakazane książki” czekają także na Ciebie!

Harmonogram pracy nauczycieli bibliotekarzy w I semestrze 2018/2019

E. Charkiewicz

V. Jankowska

poniedziałek

7.45 - 13.45

9.45 - 15.45

wtorek

7.45 - 13.45

9.00 - 15.00

środa

7.45 - 13.45

9.45 - 15.45

czwartek

7.45 - 13.45

9.00 - 15.00

piątek

7.45 - 13.45

8.00 - 14.00

Copyright © 2019 Strona XLO w Białymstoku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Copyright © 2004-2018. All Rights Reserved.