Z życia internatu 2014/2015


22. Grill

Z okazji Dnia Dziecka i zbliżającego się końca roku szkolnego w miesiącu czerwcu zorganizowaliśmy grilla. W ramach kolacji, przy pięknej pogodzie,  spotkaliśmy się wszyscy - wychowankowie X LO, wychowankowie ZS Nr 16, wychowawcy oraz  pani Kierownik.  Na świeżym powietrzu mogliśmy spróbować upieczonych kiełbasek i podziwiać występ skeczowy grupy kabaretowej „TARZANY”. Było to bardzo miłe spotkanie.

                                                                                                                                                Lilla Maksymczuk

 

21. MAKRAMA - BRANSOLETKI PRZYJAŹNI

Rękodzieło jest niewyczerpanym źródłem pomysłów, które można wykorzystać w różny sposób. Tym razem skupiliśmy się na zapomnianej technice makramy, która w zmienionej formie, wraca w ostatnim czasie do łask.

Dnia 21.05.2015 pod kierunkiem pani Magdy mięliśmy możliwość wykonania bransoletek jako upominków np. przyjaciółce, przyjacielowi, bliskiej osobie. Praktycznie poznaliśmy swoje możliwości manualne. Każdy z nas otrzymał materiały do wykonania gadżetu i przystąpiliśmy do pracy. Efekt, jak twierdzi pani Magda, był doskonały! Każdy opuścił zajęcia z upominkiem w ręku. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanego prezentu była ogromna!

Czekamy na kolejne spotkania.

 

 

Magdalena Korycka

20. ZDROWIE TO SKARB

Zawsze jesteśmy ciekawi tego co się dzieje wokół nas i gotowi do podejmowania nowych inicjatyw. Tym razem postanowiliśmy skupić się na zdrowiu i uzależnieniach, ale od strony realnej i wirtualnej.

 

 Pod hasłem „Zdrowie to skarb” zorganizowaliśmy cykl spotkań, które poruszały różnorodne zagadnienia z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

 

Akcje rozpoczął 7 kwiecień Światowy Dzień Zdrowia, kończył zaś 31 maj – Światowy Dzień Bez Tytoniu.

Współczesna młodzież żyje w dwóch przestrzeniach realnej i wirtualnej. Jesteśmy zmuszeni do zapoznania się z relacjami w jakich możemy zauczestniczyć przemieszczając się w świecie online. Nie wystarczy profilaktyka zdrowego życia i uzależnień od używek, ale również zagadnienia uzależnienia od Internetu poprzez zjawiska cyberprzemocy, zjawiska pro – ana, sekstingu, pornografii internetowej, trollowania i hejtowania. Są to nowe przestrzenie, na które może być narażony młody człowiek.

Celem spotkań było zapobieganie zachowaniom ryzykownym wśród młodzieży występujących w świecie realnym i wirtualnym oraz promowanie zdrowego stylu życia.

 

Młodzież uczestniczyła w spotkaniach:

·       „Żyj zdrowo”: zapoznanie młodzieży z zasadami zdrowego żywienia, zaburzeniami odżywiania ( anoreksja, bulimia, diety odchudzające, odżywki białkowe) oraz promowanie zdrowego stylu życia.

·       „28 dni”: projekcja filmu. Film porusza temat alkoholizmu. W głównej roli pacjentki odwykowej Gwen Cummins wystąpiła aktorka hollywoodzka Sandra Bullock.

·       „Nie uzależnieniom!”: zapoznanie młodzieży z mechanizmem i konsekwencjami uzależnienia od tytoniu, alkoholu, narkotyków, leków.

·       „Stygmatyzacja osób chorych psychicznie”: wykład prowadzony przez pracownika Stowarzyszenia na rzecz rehabilitacji psychiatrycznej Szansa panią Monika Horbacewicz. Młodzież zapoznała się z podstawowymi grupami chorobowymi: schizofrenia, choroba dwubiegunowa oraz nerwica. Zgłębiliśmy problem stygmatyzacji osób chorych psychicznie, co zmusiło nas do refleksji nad własnym postępowaniem.

·       „Dzień z życia”: wizualne przedstawienie uzależnienia młodzieży od Internetu oraz przedstawienie zagrożeń, na które może być narażona młodzież (materiały dostępne na stronie www.dzieckowsieci.pl)

·       „Zdrowie to skarb”: forma przestrzenna. Młodzież pod moim kierunkiem stworzyła manekina przedstawiającego osobę chorą/uzależnioną i umieściła karteczki z własnymi sposobami/odpowiedziami na pytanie: Jak mam wyzdrowieć?

·       Stworzenie gazetki ściennej „Dzień Bez Tytoniu”: zobrazowanie konsekwencji palenia tytoniu.

 

Oprócz poszerzania naszej wiedzy dbamy o swoją kondycję. Zorganizowaliśmy dzień aktywności fizycznej. Wykorzystując ładną pogodę i piękny teren wokół internatu graliśmy w piłkę nożną oraz ringo.

Miło spędziliśmy czas, łącząc przyjemne z pożytecznym.

 

 

Magdalena Korycka

 

19. POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW 2015

  „ Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy” – to tekst piosenki, którą napisała znana noblistka Wisława Szymborska. Mając to na uwadze postanowiliśmy po raz kolejny uroczyście pożegnać koleżanki i kolegów, którzy kończą szkoły ponadgimnazjalne i opuszczają mury naszego internatu.

            Dnia 23.04.2015 r. spotkaliśmy się wspólnie przy herbatce i słodkim poczęstunku w stołówce internatu – Absolwenci 2015r. , ich koledzy i koleżanki z klas młodszych, wychowawcy, pracownicy administracyjni  – aby po raz ostatni  powspominać tu spędzone chwile. Nasze spotkanie w tym roku uświetnił kulinarny pokaz jednego z wychowanków. Paweł Sienicki to bardzo zdolny młody człowiek, wychowanek internatu, uczeń szkoły gastronomicznej, który na naszych oczach robił Gnocchi. Wszyscy z chęcią  konsumowaliśmy pyszne włoskie kluseczki.

           Na koniec życzyliśmy wszystkim Absolwentom 2015r. powodzenia, a przede wszystkim udanych wyborów życiowych.

                                                                                                                    Lilla Maksymczuk

18. TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO INTERNATÓ I BURS WOJ. PODLASKIEGO

 

Tegoroczna, już jedenasta edycja turnieju odbyła się 22.04.2015r. Wzorem lat ubiegłych do turnieju zostało zaproszonych  dziesięć  placówek z Białegostoku i regionu. Na zaproszenie odpowiedziało dziewięć placówek, Internaty: ZSOiT, ZSH-E, ZSM, VIII, ZSZ Nr 2, Bursa Szkolna z Białegostoku oraz  Internaty: ZSR z Rudki, ZSOiZ z Moniek, Liceum Plastycznego z Supraśla. Organizacją turnieju, przygotowaniem zawodników oraz sędziów pomocniczych zajęła się sekcja sportowa pod opieką pani Urszuli Zarzeckiej. Sędzią głównym, jak co roku został wychowawca Internatu ZSOiT – pan Zbigniew Pierzchała. Zwycięzcy zostali udekorowani medalami, wszyscy zawodnicy oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy.

Cieszymy się z tak dużego zaangażowania młodzieży oraz ich opiekunów w rozgrywki tenisa stołowego. Widząc autentyczną radość ze sportowej rywalizacji, pokazania swoich umiejętności oraz po prostu, ze spotkania z drugim człowiekiem, zyskujemy motywację do kontynuowania tej wieloletniej już tradycji organizacji turnieju.

Urszula Zarzecka

 

17. KONKURS - STROIK WIELKANOCNY

Co roku bardzo chętnie angażujemy się w konkursy organizowane pod patronatem Towarzystwa Internatów i Burs. Tym razem wykonaliśmy stroik wielkanocny na konkurs plastyczny przygotowany w Internacie Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku.

Projektowanie oraz wykonanie pracy plastycznej poprzedziły warsztaty decoupage zorganizowane przez sekcję dekoratorską. Pod kierunkiem pani Magdaleny Koryckiej mogliśmy poznać nową technikę plastyczną i jej możliwości techniczne.

Efektem naszych starań było wykonanie przez nas stroika wielkanocnego, który
16 kwietnia otrzymał wyróżnienie.

 

 

Magdalena Korycka

16. ANIOŁY SĄ WŚRÓD NAS

Kolejny raz postanowiliśmy sprawić przyjemność innym. Dnia 13 marca zorganizowaliśmy zajęcia plastyczne dla naszych przyjaciół ze Świetlicy NAZARET. Dzieciaki pod naszym kierunkiem wykonały aniołki z modeliny – masy termoutwardzalnej. W przerwie na pieczenie, wspólnie bawiliśmy się przy zabawach ruchowych. Śmiech roznosił się po całym internacie.

Pamiątką spotkania są ręcznie wykonane aniołki.

Do zobaczenia!

 

 

Magdalena Korycka

 

15. Wiosenny internat

W naszym internacie wiosna na dobre zagościła . Korytarze zdobimy kwiatami. Pięknie kwitnące kwiaty doniczkowe to zasługa naszych Pań  z portierni.

Marzena Walczuk

 

 

 

 

 

 

 

 

14.Sztuka na talerzu

Galeria Internatu „Odkrywamy talenty” zaproponowała wystawę – „Sztuka na talerzu”. Autorem zdjęć jest wychowanek Paweł  Sienicki. Paweł nie tylko wykonuje zdjęcia potraw ale również jest autorem sztuki kulinarnej na talerzu. Wszystkie potrawy sfotografowane przez siebie wykonał osobiście. Jest pasjonatem kulinarnym i prowadzi blog : „Gotujmy razem”. Zapowiada się młody nowy talent. Życzymy Pawłowi sukcesów, najpierw w szkole. Zdjęcie poniżej to polędwiczki sosu vide/żel z pomarańczy/ puder z orzechów/mus z dyni. To przedsmak kuchni molekularnej.Smacznego.

Marzena Walczuk

13. Apetyt na wiosnę

 

Nasza stołówka zmienia się razem z porami roku. Obecnie wiosenny i świąteczny  wystrój jadalni dodaje nam chęci do życia, wprawia nas  w pogodny nastrój,  a potrawy spożywane w tak atrakcyjnym wnętrzu lepiej nam smakują. W stołówce zawsze coś się dzieje i zmienia.

Marzena Walczuk

12. II MIĘDZYINTERNATOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

 

W dniu 25 marca 2015r. na zaproszenie Internatu Zespołu Szkół Rolniczych CKP  w Białymstoku wzięliśmy udział  w halowym turnieju piłki nożnej. Nasza drużyna piłkarska corocznie,  z dużym zapałem doskonali swoje umiejętności gry w piłkę nożną. Na każdy turniej jedziemy zmotywowani do walki o wygraną. Niestety tym razem  nie udało się pokonać najlepszych. Wracaliśmy jednak zadowoleni z własnego występu, bez kompleksów,  z przeświadczeniem, że pokazaliśmy się z dobrej strony.

Urszula Zarzecka

10. KONKURS "BOŻONARODZENIOWA SZOPKA - NASZA TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ"

 

                Tegoroczny finał konkursu odbył się 21.01.2015r. w Internacie Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych w Białymstoku. Po raz pierwszy formuła  konkursu została wzbogacona o możliwość występów wokalnych, wcześniej był to konkurs plastyczny. Postanowiliśmy wykorzystać tą szansę, nasza młodzież przygotowała kolędę „Uciekali”. Był to występ wokalno – instrumentalny. Swoim pięknym wokalem czarowała wszystkich  Weronika Szyszko, uczennica drugiej klasy VII LO , natomiast wspaniałą grą na gitarze towarzyszył  jej  Artur Kryszczyński, tegoroczny maturzysta, uczeń I LO. Występ zdobył uznanie jury, nasz duet zajął  I miejsce. Serdecznie gratulujemy naszym wychowankom oraz wszystkim uczestnikom  konkursu.

Urszula Zarzecka

9. Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych

Dwie wychownki pod opieka Pani Marzeny Walczuk uczestnicza w Międzynarodowym Konkursie Umiejętności Statystycznych (International Statistical Literacy Project, ISLP), prowadzonym jest przez Stowarzyszenie Międzynarodowe na rzecz Edukacji Statystycznej (International Association for Statistical Education, IASE) od 2007 roku. Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności uczniów w opisywaniu ich środowiska za pomocą statystyk oraz używanie statystyk jako narzędzia do uczenia się o ich codziennym życiu, a w szczególności:

·         badanie i analizowanie problemów związanych z tematyką konkursu,

·         interpretowanie wyników statystycznych,

·         komunikacja w formie pisemnej i graficznej,

·         praca w zespole,

·         korzystanie z narzędzi informatycznych,

·         korzystanie z baz statystycznych   

STAWKĄ JEST ZDOBYCIE INDEKSU

 

8. DAR SERCA

 

 

Listopad jest czasem zadumy i refleksji. Rachunek sumienia sprzyja podejmowaniu działań altruistycznych. Pierwszą akcją charytatywną jaką zorganizowaliśmy w tym roku była Góra Grosza. Zawsze służymy pomocą. Nasze serca miękną kiedy pojawia się plakat Towarzystwa Nasz Dom. Wiemy, że „łącząc nasze grosze” przyczyniamy się do wsparcia dzieci, które nie zawsze mają ciepły i rodzinny dom. Poprzez nasze grosiki dokładamy swoją cegiełkę. Życzymy wszystkim powodzenia w znalezieniu swojego szczęścia!

Magdalena Korycka

 

 7. WIECZÓR ZABAW ANDRZEJKOWYCH

 

 

Cicho wszędzie, głucho wszędzie co to będzie, co to będzie… Tego wieczoru duch i duszki chowają się po kątach i czekają na wróżby i przepowiednie. W dzień Św. Andrzeja organizujemy spotkanie integracyjne, podczas którego profesjonale wróżki przepowiadają nam przyszłość na kolejny rok.

Dnia 27 listopada zaprosiliśmy do nas dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Nazaret w Białymstoku prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Już kolejny raz wspólnie się bawimy przy wróżbach andrzejkowych. Młodzież pod kierunkiem pani Magdy Koryckiej zadbały o wszystkie atrakcje. Dzieci zapoznały się z tradycyjnymi wróżbami. Nasze wróżki przeniosły nas w przestrzeń magii i tajemnicy. W drugiej części wieczoru bawiliśmy się na dyskotece w rytmach cza cza…

Dziękujemy wszystkim dobrym duszom za pomoc w przygotowaniu wieczoru i wspólną zabawę.

Magdalena Korycka

 

 6. OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

 

 

W listopadzie cofnęliśmy się w przeszłość. Zatopiliśmy się w historię sprzed lat. W opowieści o ludziach i wydarzeniach obejmujące miony wiek. Postanowiliśmy zrobić wystawę kronik pt. „Internat naszym domem przez pokolenia”. Młodzież na czele Rafała Szymczyka przygotowała kroniki internatu. W holu stworzyliśmy kącik gdzie w nastrojowej atmosferze każdy mógł obejrzeć karty z przeszłości. Był to szczególny czas refleksji i wspomnień. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku, a opowieściom nie było końca. Na zdjęciach odnaleźliśmy swoich przyjaciół i rodzinę sprzed lat. Poznaliśmy historię zmian jakie zaszły w placówce. Było to ciekawe doświadczenie. Jeszcze mocniej zintegrowało nas ze sobą i wzbudziło poczucie przynależności do wspólnoty Internatu.

Magdalena Korycka

 

 5.GÓRA GROSZA

 

 

 

Coroczna akcja "Góra grosza" .

 

 

 

 

 

 

  4. NASZ KABARET

 

 

Kabaret „Tarzany” prowadzony przez panią Marzenę Walczuk umila nam spotkania w internacie.

Marzena Walczuk

 

 

 3. OTRZĘSINY

 

 

W dniu 8 października 2014r. odbyła się w naszym internacie impreza integracyjna – zastępująca tradycyjne otrzęsiny.

Naszą imprezę rozpoczęło przedstawienie internackiej grupy kabaretowej Tarzany prowadzonej przez Panią Marzenę Walczuk. Następnie nasi pierwszoklasiści podzieleni na siedem drużyn mieli do rozwiązania szereg zadań w formie gry, której celem było zdobycie hasła dostępu do skrzynki e-mail. Tam mogli zdobyć ostatnią zagadkę, której rozwiązaniem było odnalezienie ukrytej nagrody – tortu dla całej drużyny. Nie zabrakło też słodkich nagród pocieszenia.

Niewątpliwie trzeba było wykazać się sprytem, inteligencją, poczuciem humoru i dobrym zgraniem zespołu grupowego. Pierwszoklasiści sprostali przygotowanym zadaniom, wykazali się wolą walki, hartem ducha a przede wszystkim poczuciem humoru. Bez wątpienia zasłużyli na to by stać się pełnoprawnymi mieszkańcami naszego Internatu.

Marta Opolska

 

 

2. GALERIA INTERNATU

 

 

                    Dobrze wykonane  zdjęcie to również dziedzina sztuki plastycznej. W stołówce naszego internatu rozwijamy wystawę fotograficzną młodych talentów. Galeria z roku na rok powiększa swoją powierzchnię. Po jesiennych nastrojach czekamy na prace wprowadzające nas w czas zimowy.

Marzena Walczuk

 

    

 1. TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

 

 

 

Każdego roku w naszym internacie mamy grupę młodzieży zaangażowanej w zajęcia proponowane w ramach działalności koła sportowego. Jedną z propozycji był udział w V Turnieju Piłki Nożnej na zaproszenie Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych. Bardzo szybko utworzyła się drużyna, która z wielkim zapałem przygotowywała się do gry.

W dniu 30.09.2014r. zmierzyliśmy się z trudnymi przeciwnikami z innych internatów i burs. Poziom gry w naszej grupie był dosyć wysoki, nasi wychowankowie grali z wielkim zaangażowaniem, wykazując niezwykłego ducha walki.  Udało nam się wygrać jeden mecz, niestety porażka w ostatniej minucie  trzeciego meczu zadecydowała o tym, że nie wyszliśmy z grupy. Do internatu wróciliśmy nieco zawiedzeni, jednak w dobrych humorach i pełni pozytywnej energii jaką czerpie się z gry w dobrym zespole. 

Urszula Zarzecka

 

archiwum:

rok szkolny 2011/2012
rok szkolny 2010/2011

rok szkolny 2009/2010

rok szkolny 2008/2009
rok szkolny 2007/2008
rok szkolny 2006/2007
rok szkolny 2005/2006
rok szkolny 2004/2005

Copyright © 2018 Strona XLO w Białymstoku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.