Biblioteka - aktualności

 

Maraton pisania listów za nami

 

W dniach 1 - 8 grudnia 2017 r. uczniowie X LO wzięli udział w 17. Maratonie Pisania Listów,  największej ogólnoświatowej akcji na rzecz obrony praw człowieka. Organizator tego przedsięwzięcia to Amnesty International - międzynarodowa organizacja pozarządowa. Celem kampanii było odręczne napisanie jak największej liczby listów w sprawie osób, których prawa zostały złamane. Największe zainteresowanie i współczucie wywołała sytuacja dwóch osób: Tadżadine Mahamata Babouri z Czadu, któremu grozi kara dożywotniego więzienia za publikację posta na Facebooku oraz Ni Yulan z Chin, od 20 lat skazanej na bezdomność za obronę praw lokatorów. Mamy nadzieję, że  nasze listy przyczynią się do poprawy ich trudnej sytuacji.  

Ewa Charkiewicz

 

 

Czytaj PL 2017

2 listopada 2017 r. ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej Czytaj PL, dzięki której można za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków, wydanych w ostatnich latach. Aby wziąć w niej udział należy pobrać aplikację mobilną Woblink, zeskanować z plakatu Czytaj PL (dostępnego w szkolnej bibliotece lub na stronie http://akcja.czytajpl.pl/) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę. Akcja potrwa do 30 listopada. 

Listę dostępnych książek znajdziesz tutaj.

Ewa Charkiewicz

 

 

Białostockie Śledzie Książkowe zapraszają

 

 

W dniu 27 października 2017 r. Białystok włączył się do ogólnoświatowej akcji bookcrossingowej, której celem jest propagowanie czytelnictwa. W centrum miasta ustawiono dwa regały w kształcie śledzia, gdzie na fanów czytania czeka 430 książek.

 

Więcej informacji: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/bialostockie-sledzie-ksiazkowe-wystartowaly.html

 

Ewa Charkiewicz

 

 

 

Akcja „Uwolnij książkę”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, obchodzonego corocznie w październiku, w naszej bibliotece rusza akcja Uwolnij książkę.  Będzie ona trwała przez cały rok szkolny.  Bookcrossing, czyli „krążąca książka” lub „książka w podróży”,  to jedna z nowoczesnych form popularyzowania czytelnictwa.

 

Akcja jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami
z innymi. Zapraszamy! Przyłącz się do akcji i czytaj!

 

Ewa Charkiewicz

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Joanną Bator

W dniu 10 października 2017 r. o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej, przy ul. Marii Skłodowskiej - Curie 14 A, odbędzie się spotkanie z Joanną Bator - pisarką, felietonistką, publicystką, autorką m. in. nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike bestsellerowej książki „Ciemno, prawie noc”. Wstęp wolny.

 

 

 

Wystawa Pisma Świętego „Od pergaminu do E-Biblii”

 Książnica Podlaska oraz Kościół Adwentystów Dnia Siódmego zapraszają w dniach 5 - 13 października (pon.-pt. w godz. 9-20, sob. 9-15) na wystawę  Pisma Świętego „Od pergaminu do E-Biblii”.

Zwiedzający będą mieli okazję do zobaczenia licznych wydań Pisma Świętego, w tym pergaminowych zwojów, kilkusetletnich egzemplarzy wydanych drukiem, unikatowego egzemplarza Biblii w 66 językach, po najnowsze wydania cyfrowe. Można będzie także zapoznać się z historią kanonu ksiąg świętych judaizmu i chrześcijaństwa, zrozumieć niezwykłą wartość Biblii jako dzieła literatury starożytnej oraz wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydania Pisma Świętego przepisanego ręcznie.  

Źródło:https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska/photos/a.129934230412598.26099.125832254156129/1650951404977532/?type=3&theater

 

 

 

8. Festiwal Literacki Zebrane / Białystok

 

 Zdjęcie użytkownika Zebrane Festiwal Literacki.

 

Już po raz ósmy Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów zaprasza wszystkich miłośników literatury na Festiwal Literacki Zebrane. Festiwal potrwa aż siedem dni! Odbędzie się 12 spotkań z pisarzami oraz ekspertami. Kolejny raz na Zebranych pojawi się autor zagraniczny. Nie zabraknie też dobrej muzyki. W tym roku przygotowano dwa koncerty. Jak zwykle wydarzeniu towarzyszyć będą nowości, premiery, gorące dyskusje. Tradycyjnie zjawi się festiwalowa księgarnia. Na wszystkie spotkania wstęp wolny!

8. Festiwal Literacki Zebrane
1 - 7 października 2017, Białystok
Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6

 

Źródło: Facebook

 

 

Konkurs „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka?”

 

Biblioteka szkolna X LO zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka?” zorganizowanego w ramach projektu czytelniczego „Podlaskie spotkania z pisarzami” przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku.

Szczegółowych informacji udziela p. Ewa Charkiewicz - nauczyciel bibliotekarz.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

 

 

Akcja  „Czytamy wszędzie”

 

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytamy wszędzie”, prowadzonej przez Fundację Nowoczesna Polska. Jej celem jest zachęcenie do czytania książek, nie tylko w formie tradycyjnej, ale także w formatach na urządzenia mobilne: MOBI, ePUB, PDF.  Na stronie czytamywszedzie.pl znajdują się linki do bezpłatnych kolekcji bibliotek cyfrowych i serwisów z wolnymi treściami, które udostępniają e-booki i audiobooki. 

 

 

„Tydzień Zakazanych Książek” w bibliotece X LO

 

W dniach 30 września - 6 października 2012 r. już po raz 30. na całym świecie obchodzony był „Tydzień Zakazanych Książek”. Hasło tegorocznego przedsięwzięcia brzmiało „30 lat uwalniania literatury”. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest formą sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa i cenzury. Jej celem jest popularyzowanie literatury pięknej i czytelnictwa. Biblioteka X LO włączyła się w obchody „Tygodnia Zakazanych Książek”, przygotowując wystawę tematyczną. Zgromadzono na niej książki, które przyczyniły się w przeszłości do wywołania obyczajowych, społecznych czy politycznych skandali. Wszystkie zaprezentowane na wystawie woluminy pochodzą ze szkolnych zbiorów. Zapraszamy do biblioteki - „zakazane książki” czekają także na Ciebie!

Copyright © 2017 Strona XLO w Białymstoku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.